Kdo jsme 

 Historie

 Dirigent

 Repertoár

 Fotogalerie

 Fotogalerie dávnověk

 Kontakty

 Odkazy

 Překlady latinských textů

Nastavit jako výchozí

Zpět na hlavní stranu Zpět na hlavní stránku

znak VranéSbor sv. Jiří

ve Vraném nad Vltavou

Skladba Ecce sacerdos magnus od Jana Hanešky má zvláštní historii. Noty našel Alfa v lavici kostelních varhan. Jsou psané rukou se zajímavým rukopisem. Byly označeny jménem autora H. Haneschka. Původně se Alfa domníval, že je to Heinrich Haneschka a možná dokonce že je místní - tedy z Vraného. Při pátrání na Internetu jsem ale zjistil, že někdy na přelomu nebo na počátku 20. století byl nějaký Jan Haneška kapelníkem litoměřické katedrály sv. Štěpána.

Katedrála sv. Štěpána Litoměřice

Po delším pátrání a následné korespondenci s panem Puldou, varhaníkem městského kostela v Litoměřicích jsem získal následující informace:

Hans Haneschka/Jan Haneška byl na přelomu 19 a 20 století varhaníkem a regenschorim katedrály v Litoměřicích na přelomu 19 a 20 století. V roce 1910 vydal příručku Der praktische Chorregent - Praktický regenschori, kterou chtěl pomoci venkovským varhaníkům. V této publikaci je i Ecce sacerdos magnus, které složil skutečně on. Pak tam je i několik jiných jeho sborových a jednohlasých latinských skladeb a další skladby v němčině.

Dalším pátráním na netu jsem pak zjistil i datum a místo narození - 25.10.1869 ve Warnsdorfu a ověřil jej v indexu matrik a posléze i ve vlastní matrice.